Blog

Linkbaiting – několik příkladů z praxe


linkbaitingUrčitě mnoho z vás ví, co je to linkbaiting. Ale určitě mnoho z vás netuší, co si pod tímto pojmem přesně představit. Než tedy ukážu pár příkladů z mojí praxe, vysvětlím co je to linkbaiting. Takže pěkně od začátku…

Co je to linkbaiting, hergot?

Linkbaiting je způsob získávání zpětných odkazů. Vlastně se za tímto slovem skrývá tvorba obsahu na vašich webových stránkách. Ne však ledajakého obsahu. Jde o obsah, který sám o sobě je tak zajímavý nebo pobuřující, že na něj uživatelé sami odkazují. Linkbaiting (ve volném překladu lákání či vábení odkazů) je tak jednou z mnoha technik sloužících ke zvyšování viditelnosti webu.

Výhoda linkbaitingu

Zásadní výhodou linkbaitingu je, že zpětné odkazy vznikají zcela přirozenou cestou a v očích majitele stránky (a v očích všech co mají oči), by měly mít mnohem vyšší význam než odkazy získané klasickým linkbuildingem. Dá se tedy říci, že linkbaiting je metodou linkbuildingu.

Proč by na mě měli ostatní odkazovat?

To je ta správná otázka. Jasně, proč by měli? Není důvod. A právě vy jim ten důvod musíte dát. Lidi na vás budou odkazovat, když budete mít na webu:

  • kvalitní obsah, které uživatelé hltají
  • obsah, který pobuřuje, něco pěkně kontroverzního,
  • užitečný obsah (nějaké online nástroje, filmy, písničky, prostě to, co lidi chtějí)
  • rozhory (ideálně samozřejmě s někým, o koho je aktuální zájem)
  • vtipný obsah (videa, gif animace)
  • tajné informace a obecně informace, o kterých se na jiných webech nemluví

Ať už je to evergreen blogu, užitečný eBook, nebo virové video, korelovat aktivum přichází v mnoha podobách. Pojďme se podívat na typy a několik příkladů odkazu návnady a diskutovat o tom, jak aktivní obsah marketing může pomoci vaše webové stránky Garner více odkazů. Budeme?

Pár příkladů z mojí praxe

Tak, teď už tak nějak víme co je to ten linkbaiting. Připravil jsem několik případů z mojí praxe, které linkbaiting využívaly:

Pozitivní linkbaiting

Tento vznikl tak trošku náhodou (právě tak často linkbaiting vzniká). Jedná se o článek na mám webu o zdraví:

www.rehabilitace.info/zdravi-deti/prihlaste-dite-na-judo-rozvine-mu-telo-i-dusi/

Článek pojednává o tom, jak je judo prospěšné pro zdraví dětí. Hodně jsem se divil, když se mi ze zde na den zvýšila skokově návštěvnost o 20%. Po analýze dat jsem zjistil, že se tento článek velmi pěkně sdílel na Facebooku. Hlavně mezi provozovateli judo klubů a mezi rodiči i dětmi, které judo dělají. Návštěvnost později samozřejmě značně poklesla, ale odkazy ze sociálních sítí zůstaly. Počet sdílení mluví sám za sebe:

clanek-sdileni

A co je super, odkaz si daly na web i judo kluby, dle Google Analytics jsem našel asi 3. Ukázka jednoho z nich:

Odkaz na webu litvinovskejudo.cz

Odkaz na webu litvinovskejudo.cz

Navíc jsme si všiml, že pravidelně každé září mi na tento článek chodí velké množství lidí. Zřejmě používají tento článek pro propagaci na facebooku když nabírají nové judisty.

Printscreen z Google Analytics z minulého září...

Printscreen z Google Analytics z minulého září…

Takže zde linkbaiting zafungoval moc dobře. Odkazy vznikaly samospádem.

Negativní linkbaiting

Slovo negativní asi není úplně na místě, ale není to už tak veselé jako u prvního případu. Přesto odkazy narostly a o to jde ne? Nemusí pršet, stačí když kape, tak o co jde. Opět se jedná o článek na webu Rehabilitace.info:

www.rehabilitace.info/zdravi-deti/ockovani-deti-bez-kriku-a-slz-jak-na-to/

Článek o očkování dětí, a jak ho přežít tak nějak bez stresu. Počet sdílejí zase docela pěkný:

ockovani-share

Nicméně když si proklinete článek, tak reakce matek v diskuzi pod článkem je docela zběsilá. A článku to matky pěkně osolily i na sociálních sítích, kde ho propraly, jaká je to hovadina a nesmysl. A našel jsem ho i v několika diskuzích, kde si na něm matky pěkně zgustly – „který pitomec psal ten článek“, „já bych ho zabila“ apod. A to jsem vybral ty slušné. Ale odkazy samy narostly, našel jsem 2 diskuze, kde článek matky propíraly a na autora vzívaly síly pekelné. Ale jak říkám, odkazy byly, takže za mě úspěch. Za 1 den bylo 351 zobrazení stránky, takže ten den vešel do dějin jako den, ve kterém jsem nas*al nejvíce matek. Připojuji prinscreen z Google Analytics:

Zobrazení článku o očkování dětí dle GA

Zobrazení článku o očkování dětí dle GA

A ještě jeden příklad z praxe na konec. Klient má službu nouzové otevírání dveří. Publikoval video, ve kterém ukazuje, jak se vtipnými metodami dají otevřít dveře od auta. Věděli jste třeba, že dveře staré škodovky se dají otevřít pomocí cigarety? 🙂

A co vy? Jaké metody linkbaitingu se vyplatily vám? 


U článku můžete zanechat komentář

A nebojte, váš e-mail nebude veřejný, nechám si ho pro sebe.